Jerzy Rogaki z lewego półprofilu, ubrany w granatową podkoszulkę z logiem Kubryku 2014 gra na koncertinie i śpiewa do mikrofonu na ciemnym granatowym tle.

Jurek Rogacki, dla przyjaciół Rogaty był jednym z pionierów tzw. ruchu szantowego w Polsce. W 1973 roku założył zespół Refpatent, znany z takich utworów jak np. Staruszek jacht, Maggie May czy Pożegnanie Liverpoolu. Refpatent działał w latach 1973-1980. W trudnym okresie, jakim był początek lat osiemdziesiątych, członkowie zespołu rozjechali się po świecie. Kilka lat później Jurek stworzył kolejny, znany, wciąż działający i niezwykle popularny zespół – CZTERY REFY.

Był autorem licznych, najbardziej znanych i cenionych przez żeglarzy utworów, wydawcą płyt, organizatorem koncertów, wydarzeń i festiwali żeglarskich. Ulubionym instrumentem Rogatego była anglo-koncertina. Ulubionym wydarzeniem, które wymyślił i przez 34 lata organizował były Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską KUBRYK.

Jurek Rogacki był także, a może przede wszystkim, żeglarzem. Patent Jachtowego Sternika Morskiego uzyskał w 1977 roku. Mimo wielokrotnie wypływanego stażu, nie miał ambicji kapitańskich. Chętnie sprawował funkcje oficerskie zarówno na małych łódkach jak i na żaglowcach. Należał i aktywnie działał w AKŻ - Akademickim Klubie Żeglarskim w Łodzi.

Rogaty dzięki swojej pasji stał się wybitnym znawcą muzyki żeglarskiej. Pisząc lub tłumacząc liczne teksty i opracowania popularyzował najbardziej uznane na świecie melodie, szanty i piosenki. Robił to również na łamach czasopism żeglarskich oraz podczas spotkań z żeglarzami w kraju i za granicą. Upowszechniał tradycyjne utwory pochodzące z pokładów dawnych żaglowców. Promował muzykę folkową z regionów, których mieszkańcy mieli ścisły związek z morzem. Stworzył największą w kraju kolekcję / archiwum muzyki i literatury związanej z tą tematyką. Dzięki jego zamiłowaniu do tradycji festiwal Kubryk kojarzy się z naturalnym brzmieniem dawnych melodii i instrumentów. Repertuar Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską jest dzięki temu wyjątkowy na tle wszystkich, tematycznie podobnych imprez.

Jerzy Rogacki odszedł na wieczną wachtę w sierpniu 2019 … Słowami z refrenu piosenki, którą napisał i tradycyjnie rozpoczynał każdy Kubryk, nazwaliśmy nasze Stowarzyszenie.